Історія центральної бібліотеки - історія міста

(історико-фактографічна довідка)

Бібліотека в Корюківці починалася дуже скромно: з невеликої бібліотеки-читальні, що відкрилася у 1919 році. У містечку на той час проживало 6077 чоловік.

Існує версія, що бібліотеку було започатковано раніше за сприяння купця Шубіна чи магната Л. І. Бродського, але документальних підтверджень цим версіям нема. Достеменно відомо, що з 1911 року у містечку працював приватний кінотеатр. Про бібліотеки відомості відсутні.

У 1920 році почав працювати будинок селянина, а при цукрозаводі - робітничий клуб, хата-читальня. Основними формами роботи були тоді читацькі лекції, бесіди, виступи художньої самодіяльності.

У1925 році у заводських бібліотеках для дітей та дорослих систематично від бувались літературні вечори. Активну участь у їх роботі брали комсомольці та жінвідділ.

З архівних джерел достовірно відомо, що Корюківка стала районним центром у 1923 році й мала офіційний статус селища. У 30-ті роки тут діяли народний драмтеатр, кінотеатр, два клуби, дві семирічні та одна середня школи, три бібліотеки із загальним фондом 16 тис. книг.

Районна бібліотека для дорослих у Корюківці була організована у 1934 році. Завідувала нею Чухно М. З. Розміщувалася бібліотека у центрі міста і мала на той час фонд близько 7 тис. примірників. У 1936 році отримала нове приміщення над струмком біля нинішньої лікарні (зараз відоме як приміщення ДОСААФ). У довоєнні роки тут працювали У. Тихоновська, В. Ф. Мойсієнко, Л. Т. Хомко.

У період Великої Вітчизняної війни бібліотеку не встигли евакуювати. Увесь її фонд розом із приміщенням згорів дотла. Сталося це в трагічні для Корюківки березневі дні 1943 року.

Та вже у 1944 році містечко почало поступово відбудовуватися. Відновила свою роботу і районна бібліотека. Перші книги надійшли з Чернігова. Розмістили їх у приміщенні колишньої лікурні, що частково вціліла. Завідувала бібліотекою Верченко Д. Т., а з 1945 року - У. Тихоновська.

У 1946 році до жовтневих свят бібліотека переїхала у нове приміщення. І хоча тут узимку від холоду замерзало чорнило, а вечорами лампу-семилінійку запалювали вже у густих сутінках (берегли гас), люди йшли.

Читачі - ветерани і зараз пам’ятають літературний вечір за романом О. Фадєєва “ Молода гвардія”, що з успіхом провели 1 квітня 1948 р. А найяскравішим виявився літературний вечір за творчістю М. О. Некрасова ( 22 січня 1949 р.) який зібрав 250 відвідувачів.

Районна бібліотека удосконалювала обслуговування читачів безпосередньо на виробничих ділянках. Адже на базі зруйнованого цукрорафінадного заводу відбудували фабрику технічних паперів.

У 1949 р. фонд книгозбірні району становив уже 6000 примірників. Нові надходження налічували 520 книг. Бібліотека обслуговувала 1426 читачів. Завідувала нею Г. Жабко.

Відбудова народного господарства містечка сприяла розвитку і бібліотечної мережі.

1952 р. - до книгозбірні звернулись 985 користувачів. Тут успішно працює гурток книголюбів під керівництвом Є. М. Любитової.

До 1953 р. - бібліотека знаходиться на території колишнього парку фабрики техпаперів ( завідуюча - В. Кир’ян). До штату входять вже 3 працівники.

3 травня 1953 р. бібліотеки переведено у нове приміщення по вул. К. Маркса ( на місці теперішнього РБК). На той час тут працювали В. Кир’ян, Н. Лапа. Свою трудову діяльність у Корюківській районній бібліотеці розпочав Д. Калібаба - відомий на Чернігівщині краєзнавець.

Розбудовується Корюківка ( у 1958 р. отримала статус міста), фонди бібліотеки зростають, періодичні видання налічують близько 60 назв газет і журналів. Завідує бібліотекою Горбатко П. Ю.

У 1960 році внаслідок адміністративно - територіальної реформи район розформували. Тому бібліотека стала зональною, міською.

Приміщення бібліотеки, читичі, бібліотекаріРайонний семінар бібліотечних працівників, 1960р.

8 грудня 1966 р. Корюківка знову отримала статус райцентру, а книгозбірня стала районною.

Приміщення бібліотеки, читичі, бібліотекаріПриміщення районної дитячої бібліотеки 1959-1968рр.

У 1970 р. її фонд збільшився на 5000 примірників, завідуючою стала Кравченко Л. В. У ті часи бібліотека знаходилася в приміщенні біля головпоштамту.. З 1978 р. розпочато роботу по проведенню централізації бібліотек району.

Приміщення бібліотеки, читичі, бібліотекарі. Приміщення районних бібліотек для дорослих та дітей, 1968р.

У 1980 році всі бібліотеки Корюківського району об’єднались в централізовану бібліотечну систему ( ЦБС) з єдиним книжковим фондом. Очолила заклад Бура В. Г. ( до 1990 р.). Районна бібліотека для дорослих стала центральною бібліотекою ( ЦБ). На той час фонд її налічував 25716 примірників книг.

У 1982 р. ЦБ переїхала у нове приміщення по вул. Шевченка, 106 над ставком.

Наступні десятиліття можна назвати періодом бурхливого становлення бібліотеки. Активно зростають книжкові фонди і кількість читачів. Налагоджується методична робота. Комплектується і обробляється книжковий фонд для усіх філій.

Нові умови у суспільстві внесли зміни в діяльність книгозбірень України. Перехід бібліотек із державного на місцеве фінансування призвів до зменшення асигнувань і, як наслідок, до скорочення мережі бібліотек. Така ж ситуація склалась і в Корюківській ЦБС.

Директором тоді була Науменко К. П. ( працювала з 1991 по 1998 рр.). Центральна бібліотека зазнала незначного скорочення штату працівників. На належному рівні роботи заклад залишився завдяки введенню додаткових послуг на платній основі. Бібліотека є некомерційною інституцією, вона не ставить за мету своєї діяльності прибуток, проте в складних економічних умовах змушена була піти на введення деяких платних послуг, щоб поповнювати фонди, купувати обладнання, робити дрібні ремонти приміщень, тощо. Адже незадовільне комплектування фондів збільшує книгообіг, зношення літератури.

Виховання освіченого, мислячого, вдумливого сучасного читача, реформування бібліотеки в таку, яка б включала як традиційні, так і новітні носії інформації продовжила директор ЦБС Доропій С. І.

Оперативне й повноцінне забезпечення інформаційних потреб користувачів - один із пріоритетних напрямків діяльності Корюківської ЦБ.

За останнє десятиліття бібліотека змінила декілька адрес. Зараз розміщена в приміщенні колишнього дитячого садка ( вул. Бульварна, 13)

Кiлькiсть переглядiв: 614

Коментарi